Tak naprawdę w każdej dziedzinie naszego życia w ogromnej mierze cenimy sobie dokładność. Zapewnia nam ona nie tylko precyzję informacji, ale niemalże stuprocentową pewność ich prawdziwości. Nie inaczej jest także w przypadku zegarków. Niezmiernie ważne jest, aby te podawały możliwie najdokładniejszy czas. Z racji na ten fakt zwiększającą się popularnością cieszy się chronometr.
Chcąc pokrótce określić znaczenie chronometru, to w dzisiejszych czasach jest to zegar, który jest nie tylko niezwykle dokładny, ale także odporny na zmieniające się warunki pracy. Aby jakikolwiek czasomierz mógł zostać ochrzczony tą nazwą, musi przejść piętnastodniowy test. Ten zakłada nie tylko sprawdzenie działania urządzenia przy różnych położeniach, ale również w różnych temperaturach. Stosowane temperatury zaczynają się od przeciętnych, następnie przechodzą w bardzo wysokie, aż dochodzą do niezwykle niskich.
Tak skomplikowany sposób badania zapewnia, że jeżeli kupimy zegarek kwarcowy, który będzie miał napisane na obudowie, że jest chronografem, nie zawiedziemy się. Z pewnością jego pomiary czasu będą więcej niż dokładne oraz nie zaszkodzą mu zróżnicowane warunki pracy. W skrócie mówiąc zapewnioną będziemy mieli najwyższą jakość wykonania.
Jeżeli chodzi o historię chronografów, to po raz pierwszy mechaniczną wersję urządzenia stworzył w 1759 roku John Harrison. Wynalazek anglika w pierwszej kolejności znalazł zastosowanie w nawigacji morskiej. Szybko okazało się jednak, że taki sposób pomiaru można spokojnie wykorzystać także w takich naukach, jak astronomia, czy geodezja. Oczywiście w miarę upływu czasu technologię wdrożono także w kwestii budowy zegarków na rękę.
Nie jest tak, że chronometr od zawsze miał identyczną zasadę działania. W początkowych wersjach urządzenie miało napęd wyłącznie mechaniczny. Mianowicie praca całości opierała się o specjalną sprężynę. Ta przede wszystkim była odpowiednio skręcona. W miarę rozwoju technologii postanowiono wprowadzić trochę zmian. Od tamten pory sercem chronometru stał się nowoczesny mechanizm elektryczny.